Jdi na obsah Jdi na menu
 


MEZINÁRODNÍ OCENĚNÍ PĚVECKÉHO SDRUŽENÍ KLIMKOVICE

10. 10. 2010

 

Kostel svaté Maří Magdalény ve Stonavě
 
V letošním roce bylo jeho hlavním centrem město Karviná. Festivalu se zúčastnilo jedenatřicet pěveckých sborů (devět českých sborů, šestnáct z Polska a šest polských sborů z Těšínska). Celý průběh festivalového dne byl velice dobře organizačně připraven. Jeho první zahajovací část se konala ve slavnostní atmosféře za účasti členů všech sborů od 10 hodin ve velké aule Slezské univerzity v Karviné. Zúčastnilo se jí přes tisícovka sborových zpěváků a mnozí další významní hosté tohoto festivalu. V závěru jeho dopolední části byly za spolupráci a dlouholeté partnerství v oblasti sborového zpěvu uděleny čtyřem pěveckým sborům Ceny Stanislawa Moniuszka, kterou uděluje Polski Zwiazek Chórow i Orkiestr (PZChO). Jedním z oceněných sborů z české strany bylo i Pěvecké sdružení Klimkovice se svou dirigentkou Miroslavou Habustovou. Sbor se stejně jako všechny ostatní oceněné pěvecké sbory, představil se svým vystoupením i v dopolední části festivalu. V odpoledním programu pak následovaly koncerty jednotlivých zúčastněných sborů na dalších devíti různých místech Karvinska a polské i české části Těšínska. Sborový zpěv zazníval v toto nedělní slunečné odpoledne z mnohých kostelů, sálů kulturních domů i z pódií postavených jen tak pod širým nebem. Klimkovické pěvecké sdružení vystoupilo spolu s dalšími třemi sbory v programu koncertu, který připravil PZKO ve Stonavě. Koncert se uskutečnil v nádherném prostředí a akustiky zdejšího kostela sv. Maří Magdalény, a byl pro všechny přítomné i posluchače pěkným kulturním zážitkem.
 
Festivalová vystoupení a přehlídky pěveckých sborů jsou pokaždé příležitostí k nahlédnutí do světa hudební tvorby širokého spektra, jsou však též i příležitostí ke srovnání a posouzení kvality přípravy, práce a hudebního umění samotných zpěváků a dirigentů. A v tomto směru má tradice konání Slezského trojoku pro celý euroregion Slezska své nezastupitelné místo.
 
Právě skončený 17. ročník Trojoku byl dle našeho názoru velice úspěšný a za to právem patří srdečné poděkování všem jeho organizátorům z oblastních výborů UČPS, PZChO i ZŚM.
                                                                       :: Jiří Pillich, 23. června 2008 ::